INTERNETOWA GAZETA KULTURALNA (ARCHIWUM) ISSN 2083-5051

Wejście
Salon Literacki - Archiwum
Drodzy Czytelnicy, Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Ryst   
poniedziałek, 16 lutego 2015 16:25

nadszedł czas zmian. Strona, na której jesteście to już strona archiwalna. Internetowa Gazeta Kulturalna Salon Literacki zmienia się – zapraszamy do NOWEGO SERWISU.

Redakcja

 

 

 
Festiwal Fala Poprzeczna - spis z natury Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
poniedziałek, 01 grudnia 2014 16:29

Zakończył się pierwszy festiwal Fala Poprzeczna. Zaczął się w piątek, 28 listopada w Galerii na Osieku, gdzie przy współpracy Fundacji Forum Dorota Ryst przeprowadziła warsztaty.

Centralna część wydarzenia to szereg paneli dyskusyjnych i prezentacji. Ze względu na krótki czas festiwalu (co z kolei wynikało z posiadanego budżetu), zdecydowaliśmy się nie prowadzić indywidualnych spotkań autorskich. Wszyscy prowadzący jednak poradzili sobie ze zmieszczeniem się w czasie, pomimo że mieli nawet po pięć osób przy stoliku.

Fakt, że w kilku wierszach i w kilkuminutowej rozmowie trudno się przedstawić artystycznie. W prezentacji gdańskich poetów było to chyba najbardziej zauważalne. Taki poeta, jak Piotr Wiesław Rudzki, z jego bardzo specyficznym sposobem widzenia świata, potrzebuje więcej czasu, żeby niecodzienny klimat jego osobowości twórczej i stylu stał się wyraźnie widoczny. Były to więc tylko „zajawki”, przekrój różnorodności.

W pierwszym panelu zaprezentowali się

CZYTAJ DALEJ…
 
Festiwal Fala poprzeczna w Gdańsku Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
wtorek, 25 listopada 2014 20:00

Zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu „Fala poprzeczna”.

Nazwa nawiązuje do zjawiska "Nowej Fali" w rodzimej literaturze. Impreza posiada motyw przewodni – polska poezja zaangażowana społecznie i politycznie po drugiej wojnie światowej. Będziemy gościć zarówno młodych twórców, jak też znanych krytyków i przedstawicieli istotnych w tym temacie generacji poetyckich.

Oprócz głównego wątku zaprezentujemy kilku spośród najbardziej interesujących gdańskich poetów. Kluczem wyboru był indywidualny język, ciekawa osobowość twórcza i wysokiej próby wiersze. Zaplanowany jest także panel – rozmowa z debiutantami z ostatnich dwóch lat. Tu o wyborze zdecydowała różnorodność.

Miejscem festiwalu jest pub LOFT w Gdańsku, przy ul. Młyńskiej 15 (to około 5 minut pieszo od dworca, tuż za Wielkim Młynem i Domkiem Młynarza). Współpracę podjęła także Fundacja Forum, goszcząca uczestników warsztatów w „Galerii na Osieku”.

Program:

CZYTAJ DALEJ…
 
OPPA 2014 - 32. MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL BARDÓW Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Ryst   
środa, 05 listopada 2014 10:36

Serdecznie zapraszamy na 32. Festiwal Bardow OPPA 2014. Od roku 1978 to prawdziwe święto miłośników piosenki „o czymś”, spotkanie z twórczością zarówno klasyków pieśni, jak Kaczmarski, Dylan, Wysocki, Waits, Conte, Bellon, Okudżawa, Moustaki, jak i tych bardzo współczesnych, komentujących w swoich balladach to, co dotyka nas w tej chwili.

W tym roku wystąpią między innymi: Justyna Bacz, Apolinary POlek, Waldemar Śmiałkowski i Kamil Wasicki. Setna rocznica urodzin Félixa Leclerca, jednego z najwybitniejszych współczesnych bardów, uczczona zostanie specjalnym koncertem jego piosenek w wykonaniu Clauda Michaud - mistrza interpretacji utworów legendarnego kanadyjskiego pieśniarza. Przed nami prawdziwa dziesięciodniowa muzyczna uczta.

CZYTAJ DALEJ…
 
Manifestacje Poetyckie 2014 Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
środa, 10 września 2014 22:17

Dziesiąta edycja festiwalu Manifestacje Poetyckie była moją pierwszą. Nigdy jeszcze nie miałem okazji zobaczyć tego wydarzenia. Wybrałem się więc prywatnie, jako widz. Trafiłem co prawda na istotną konferencję w roli uczestnika, ale były to obrady „zakulisowe”, na które zaprosili mnie redaktorzy Wakatu jeszcze w maju, podczas festiwalu w Lublinie.

Polecamy także relację z wernisażu i spotkania poetyckiego w Łodzi

Pod względem skali była to jedna z większych imprez w tym roku. Przyjechało wielu poetów o „gorących” nazwiskach. W lokalach

CZYTAJ DALEJ…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 34