INTERNETOWA GAZETA KULTURALNA (ARCHIWUM) ISSN 2083-5051

Wejście
Salon Literacki - Archiwum
Prawdziwe życie poezji jest gdzie indziej (wywiad z Wojciechem Kassem z cyklu rozmowa z jurorem) Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
poniedziałek, 10 stycznia 2011 10:55

Grudzień 2010


Sławomir Płatek: Stałe pytanie i tym razem też od niego zacznę: skąd bierze się popularność konkursów literackich?

Wojciech Kass: Uprawianie wiersza stało się rodzajem konkurencji, jedną z dziedzin aktywności społeczno-środowiskowej, a dla niektórych – dyscypliną, także w sensie sportowym. To jedna z tych form, w których można się wykazać. A teraz poważnie – sądzę, że konkursy literackie są poważną instytucją. Ona nie jest sformalizowana, zarejestrowana, nie ma statutu swojej działalności, na ogół jednak „zakłada się” w murach instytucji i odpowiednio pielęgnowana trwa, a z czasem staje się rodzajem zwierciadła ruchów tektonicznych języka poezji, migracji wierszy. Autor, który posyła swoje wiersze na konkurs oczekuje od jurorów odpowiedzi na elementarne pytanie, czy one są coś warte? Autor nie dostrzeżony w jednym, drugim, trzecim konkursie, w jednej, drugiej, trzeciej redakcji ma do wyboru: zastanowić się nad swoim pisaniem czy aby nie należy w nim czegoś poprawić, poszukać innych ścieżek zaistnienia, wyrzygać to i owo jurorom na ogólnodostępnych portalach, napić się wódeczki, żeby nabrać dystansu do siebie oraz innych.

CZYTAJ DALEJ…
 
Festiwal Fala poprzeczna w Gdańsku Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
wtorek, 25 listopada 2014 20:00

Zapraszamy na pierwszą edycję festiwalu „Fala poprzeczna”.

Nazwa nawiązuje do zjawiska "Nowej Fali" w rodzimej literaturze. Impreza posiada motyw przewodni – polska poezja zaangażowana społecznie i politycznie po drugiej wojnie światowej. Będziemy gościć zarówno młodych twórców, jak też znanych krytyków i przedstawicieli istotnych w tym temacie generacji poetyckich.

Oprócz głównego wątku zaprezentujemy kilku spośród najbardziej interesujących gdańskich poetów. Kluczem wyboru był indywidualny język, ciekawa osobowość twórcza i wysokiej próby wiersze. Zaplanowany jest także panel – rozmowa z debiutantami z ostatnich dwóch lat. Tu o wyborze zdecydowała różnorodność.

Miejscem festiwalu jest pub LOFT w Gdańsku, przy ul. Młyńskiej 15 (to około 5 minut pieszo od dworca, tuż za Wielkim Młynem i Domkiem Młynarza). Współpracę podjęła także Fundacja Forum, goszcząca uczestników warsztatów w „Galerii na Osieku”.

Program:

CZYTAJ DALEJ…
 
Tłum ma zły gust - rozmowa o malarstwie z Piotrem Królem Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Ryst   
niedziela, 15 czerwca 2014 20:18

Dorota Ryst: Czy komuś w Polsce potrzebna jest współczesna sztuka? Jeżeli tak, to komu i do czego?

Piotr Król: Przede wszystkim potrzebna jest samym twórcom. Rzeczywistość nie sprzyja powstawaniu sztuki. Wszystko jest przeciw, codzienne realia, znikome zainteresowanie odbiorców, poczucie osamotnienia, wyalienowania. Siła płynie z wnętrza i niezrozumiałej potrzeby tworzenia. To jest więc to pierwotne pragnienie, najistotniejsze – konieczność autoekspresji samego twórcy. Potem pojawia się potrzeba odbiorcy - bardziej letnia, bardziej konsumpcyjna, nastawiona na branie, najczęściej z oczekiwaniem na osiągnięcie stanów przyjemnych. Naprawdę nieliczne jest grono osób pragnących sztuki bezkompromisowej, mówiącej o ludzkiej naturze bez lukru i kokieterii. Ale tak było zawsze i nie dostrzegam w dzisiejszej sytuacji barw jakoś szczególnie czarnych. Sztuka to gest wyjątkowych dla nielicznych.

W dziale "Recenzje" o książce Leszka Żulińskiego "Poezja mojego czasu"

D.R.: Co to jest wolność w sztuce i czy wolność w sztuce jest w ogóle możliwa?

P.K.: Najważniejsza jest prawda. Niepodleganie nakazom mody, podszeptom krytyków, koniunkturalnym tendencjom. Sztuka to obszar

CZYTAJ DALEJ…
 
Festiwal Fala Poprzeczna - spis z natury Drukuj Email
Wpisany przez Sławomir Płatek   
poniedziałek, 01 grudnia 2014 16:29

Zakończył się pierwszy festiwal Fala Poprzeczna. Zaczął się w piątek, 28 listopada w Galerii na Osieku, gdzie przy współpracy Fundacji Forum Dorota Ryst przeprowadziła warsztaty.

Centralna część wydarzenia to szereg paneli dyskusyjnych i prezentacji. Ze względu na krótki czas festiwalu (co z kolei wynikało z posiadanego budżetu), zdecydowaliśmy się nie prowadzić indywidualnych spotkań autorskich. Wszyscy prowadzący jednak poradzili sobie ze zmieszczeniem się w czasie, pomimo że mieli nawet po pięć osób przy stoliku.

Fakt, że w kilku wierszach i w kilkuminutowej rozmowie trudno się przedstawić artystycznie. W prezentacji gdańskich poetów było to chyba najbardziej zauważalne. Taki poeta, jak Piotr Wiesław Rudzki, z jego bardzo specyficznym sposobem widzenia świata, potrzebuje więcej czasu, żeby niecodzienny klimat jego osobowości twórczej i stylu stał się wyraźnie widoczny. Były to więc tylko „zajawki”, przekrój różnorodności.

W pierwszym panelu zaprezentowali się

CZYTAJ DALEJ…
 
Drodzy Czytelnicy, Drukuj Email
Wpisany przez Dorota Ryst   
poniedziałek, 16 lutego 2015 16:25

nadszedł czas zmian. Strona, na której jesteście to już strona archiwalna. Internetowa Gazeta Kulturalna Salon Literacki zmienia się – zapraszamy do NOWEGO SERWISU.

Redakcja

 

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 34